Behajthatják rajtam az elévült tartozást?Igen!

Egyre gyakoribb az elévült tartozás végrehajtása, illetve azok az esetek, amikor a végrehajtó látszólag minden előzmény nélkül letiltja a a jövedelmet és visz mindent. Mutatjuk hogyan. Elévült tartozások végrehajtása.

nem_vart_tartozasok.jpeg

Így válnak végrehajthatóvá a Ptk. szerint nem végrehajtható követelések

Tömegesen hajtanak be követeléskezelők (jogi úton) a törvény szerint (jogi úton) azaz végrehajtás során nem behajtható követeléseket főként az elmúlt 2 évben és semmilyen jel nem utal arra, hogy ebben változás fog beállni a jövőben. Szinte bárkit érhet hidegzuhanyként a semmiből előkerülő végrehajtási eljárás egy régi, elfeledett, vitatott követelés miatt. Nem elszigetelt jelenségről van szó és elsősorban nem is az ingatlan fedezetű hiteleket érinti. Fizetési meghagyásból 2023-ban 316 000 esetben indult váratlan végrehajtás. A követeléskezelők  fizetési meghagyásos eljárást kezdeményezhetnek bármely közjegyzőnél „bemondás” alapján. A közjegyző nem vizsgálja a követelés jogalapját, összegszerűségét, vagy elévülését. Kiküldi a fizetési meghagyást (a követeléskezelő által gyakran rosszul megadott régi címre) és ha a címzett 15 napon belül nem él ellentmondással, azzal a követelést elismerte, jogerőre emelkedik és végrehajtható. Röviden így válnak végrehajthatóvá a törvény szerint nem végrehajtható követelések. Nagyüzemben zajlik az elévült tartozások végrehajtása.

Milyen tartozásokról van szó?

Ki ne vett volna igénybe valaha valamilyen banki szolgáltatást? Bankszámla vezetést, hitelkártyát, személyi kölcsönt, gépjármű hitelt, diák hitelt? Kinek ne lett volna az évtizedek során elszámolási vitája, panasza közüzemi szolgáltatóval, telefonszámlával, vagy internet előfizetéssel kapcsolatban? Adódhat azonban váratlan meglepetés akár parkolási bírságból, BKV büntetésből, korábbi jutalékos rendszerben működő munkahelytől, vitás ügy kapcsán magánszemélytől stb. Ez csupán néhány példa, a tapasztalatok alapján a sor szinte végtelen. Egy ember életében akár több ilyen ügy is lehet.

Váratlan tartozás a múltból

Talán már rég el is felejtettük ezeket az évtizedes kellemetlen történéseket, úgy gondoltuk a másik fél belátta a tévedését, vagy valamilyen módon megszűnt a problémás ügy. Majd váratlanul 10-15 év múlva – látszólag minden előzmény nélkül – letiltja a végrehajtó a jövedelmünket, leinkasszálja a bankszámlát, lefoglalja az autónkat, ingatlanunkat. Ilyenkor keresik fel az érintettek feldúltan a végrehajtót, a végrehajtást kérőt, végül (mivel maga a végrehajtás jogszerűen indult ellene) tehetetlenségében az ügyvédet (jó esetben olyant, aki ért az ilyesmihez). Sajnos azonban mire ide eljut, a legtöbb esetben már késő, mivel 15 nap állt rendelkezésre a jogorvoslatra.

Ne a hóhértól kérj segítséget!

Mivel egy speciális követeléskezelős trükkös megoldásról van szó, nem könnyű a rendelkezésre álló rövid időn belül megtalálni a célra vezető válaszlépést. Ráadásul a végrehajtás jogszerűen elindult (félreértés ne essék, ez önmagában nem jelenti azt, hogy jogos a követelés, sem azt hogy nem évült el) az áldozat óriási hátrányban van. Nem ismeri jogait, sötétben tapogatózik, aminek a vége általában az, hogy a csapda összezárul és fizetni kell. Ahogy már említettük, a jogorvoslatra az értesüléstől számított 15 nap áll rendelkezésre és az érintettek általában a végrehajtót keresik fel először, ahol „véletlen” nem a megfelelő tanácsot kapják a megoldás tekintetében. Mivel pedig rossz irányba indulnak garantáltan kifutnak a 15 napból. Ezt követően pedig már nem vitatható a követelés. Tipikus dráma, hogy az érintettek a végrehajtótól kérnek tájékoztatást lehetőségeikkel kapcsolatban. Ám egyrészt a végrehajtó ellenérdekelt ebben, másrészt nem is ő a legmegbízhatóbb pártfogója az adósoknak. Ki ne tudná, hogy mennyi végrehajtó élvezte már valamelyik büntetésvégrehajtási intézmény vendégszeretetét főnökükkel, a végrehajtói kar elnökével együtt. Ha eddig nem lett volna egyértelmű, akkor leírjuk: a végrehajtó, a követeléskezelő nem az adós barátja, nem hozzájuk kell fordulni segítségért!

elevult_tartozas_behajtas.jpeg

Óriási üzlet a fedezetlen követelések piaca

Ez az ok, ami a jelenség mögött áll. A legtöbb ilyen ügy már rég elévült, amit elvileg nem is lehetne jogi úton érvényesíteni. Az ilyen követelések felvásárlóinak (követeléskezelőknek) azonban óriási biznisz, ezért komoly iparág épült a fedezetlen, elévült követelések behajtására. Ezeket a követeléseket általában tőke 3% körül szokták megvásárolni. Például egy 13 évvel ezelőtt 300 000.- Ft-os fedezetlen követelés (aminek a tőke összege 100 000.- Ft volt) azt nagyjából háromezer forintért vásárolta meg a követeléskezelő. A 300 000.- Ft 13 év kamatoztatás után könnyen felmegy másfél millió forintra, de gyakran előfordulnak ennél sokkal extrémebb összegek is. Így a követeléskezelő a háromezer (!) forint befektetésből behajt egymillió ötszázezer forintot. Természetesen az ilyen követeléseket csomagban vásárolják, nem egyenként.

Nem behajtható. Vagy mégis? 

Bár a Ptk. 325. § (1) szerint az elévült követelést bírósági úton érvényesíteni nem lehet, mégis tömegesen hajtják végre követeléskezelők az elévült követeléseket fizetési meghagyás útján. A közjegyzői fizetési meghagyás jogerőre emelkedése során a követelés végrehajthatóvá válik, függetlenül attól, hogy az adott követelés elévült-e már vagy sem, mivel a közjegyző nem vizsgálja a követelés jogalapját, összegszerűségét, vagy elévülését. Egyszerűen kiküldi a fizetési meghagyást és ha a címzett 15 napon belül nem él ellentmondással, a követelést elismerte és végrehajtható. Akkor is, ha a fizetési meghagyást régi, rossz címre küldték ki, így a címzett nem is tudott reagálni rá, mivel nem értesült róla. Előfordul, hogy több száz fizetési meghagyást is kibocsátanak a közjegyzők az egész országban egy nap alatt, aminek jelentős része régi, vagy rossz címre megy, ahol esélye sincs a címzettnek – végrehajtás lesz belőle. Röviden így válnak végrehajthatóvá az amúgy Ptk. szerint nem végrehajtható követelések, illetve így működik az elévült tartozás végrehajtása.

 

Az elévült, vitás követelés végrehajtható?

Mi a megoldás?

Mindenekelőtt meg kell érteni, hogy speciális követeléskezelési gyakorlatról van szó, amit a magyarországi követeléskezelők alakítottak ki, visszaélve – a jogi, pénzügyi szakmai hátterükből adódó – erőfölényükkel a lakossággal, lakossági ügyfelekkel szemben. 

Ebben az írásban elsősorban erre a jelenségre szeretnénk felhívni a figyelmet, a sorozat következő részében pedig beszélünk a megoldásról, valamint a megelőzésről is. Kövessen minket.

Ha sürgős segítségre van szüksége, vagy váratlan végrehajtás indult Önnel szemben is, akkor ITT talál a fenti témában megbízható válaszokat, segítséget. Klikk ide.

További infók elévült tartozás végrehajtása témában:

https://bankihitelkarosultak.hu/lesbol-tamado-koveteleskezelok-jo-ha-tudod/

https://bankihitelkarosultak.hu/varatlan-vegrehajtasok-2024-ben/

https://bankihitelkarosultak.hu/2024-ben-folytatodik-az-elevult-kovetelesek-behajtasa/

Tetszett a cikk? Oszd meg Facebook-on:

Megosztás itt: facebook

Kapcsolódó cikkek

Elévülés (tartozás elévülése)

Ebben az írásban igyekeztünk összefoglalni minden lényeges, gyakorlati információt az elévülésről, elévülés megállapításáról, számításáról, érvényesítéséről azok számára, akiket követeléskezelő keresett meg régi, elévülés gyanús tartozással. Itt minden kérdésére választ kaphat.Van-e tennivalóm ha elévült a tartozásom?

Megérdemli a szakszerű képviseletet

Kérje szakembereink segítségét