A végrehajtó tiltja a jövedelmem. Mit tudok tenni?
Egyre gyakrabban fordul elő manapság, hogy váratlanul, látszólag minden előzmény nélkül letiltja a végrehajtó gyanútlan emberek jövedelmét. Az ilyen jövedelemletiltás derült égből villámcsapásként hat az érintettekre. Hogyan lehetséges ez? Jogszerű? Egyáltalán melyek a jövedelemletiltás szabályai? Hogyan tilthatja le a végrehajtó jogszerűen a jövedelmem? Mennyit tilthat havonta? Az egész fizetésemet elviheti? Meg lehet ezt akadályozni? Ha igen hogyan? Melyek a letiltás alól mentes jövedelmek? Mit tehetek, ha ez a borzalom velem is megtörtént? Ha ezek a kérdések Önt is érintik, érdeklik, akkor ezt a cikket Önnek írtuk. Ezek a jövedelemletiltás szabályai – végrehajtás munkabérre, nyugdíjra A jogszabály szerint, ha az adós a végrehajtható okirat postai kézbesítésétől számított 15 napon belül nem fizette meg a tartozását, a végrehajtó az adós munkabérére jövedelemletiltást kezdeményez és ilyen módon lefoglalja a munkabérét, nyugdíját. A letiltás során a végrehajtó felhívja az adós munkáltatóját, vagy a nyugdíj folyósítót, hogy az adós munkabéréből, nyugdíjából a letiltásban feltüntetett összeget vonja le és – a felhívásnak megfelelően – fizesse ki a végrehajtást kérőnek, vagy a végrehajtónak. A végrehajtó a letiltást megküldi a munkáltatónak és a feleknek. Ha az adós munkáltatója ezt követően megváltozik, a letiltás kiterjed arra a munkabérre is, amelyet az adós az új munkáltatótól kap, azaz hiába vált munkahelyet, ez nem megoldás. Szintén nem megoldás a jövedelemletiltás problémájára, ha nem bankszámlára kérjük a fizetésünket, mert a levonás a munkabér kifizetése előtt már megtörténik és az adós mindenképpen a levonással csökkentett fizetését fogja megkapni.
A jövedelemletiltás maximum összege. Mennyit vonhat le a végrehajtó?

A jövedelemletiltás során a nettó (azaz járulékok levonása után fennmaradó) munkabér összegét kell alapul venni, amiből egy tartozás esetén 33%-ot, több tartozás esetén 50%-ot lehet levonni, de alacsony jövedelem esetén minimum 60 000.- forintot meg kell hagyni az adós részére. Ez az összeg mentes a végrehajtás alól, mivel adós létfenntartására ezt az összeget határozta meg a jogalkotó nagyvonalúan…
Van azonban egy nagyon gonosz kis jogszabály a végrehajtási törvény 63§.-ban, mégpedig az, hogy magasabb jövedelem esetén a levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja a 200 ezer Ft-ot.
Magyarul, ha úgy jobban megéri pl. a követeléskezelőnek, akkor a vht 63§. alapján kérheti a jövedelemletiltást és viszi a munkabér 200 000.- Ft fölötti részét.
Jövedelemletiltás sorrendje több tartozás esetén
Tapasztalataink alapján sajnos ez is sokakat érdekelhet. A kielégítési sorrend egyrészt a követelések jogcíme alapján történik, másrészt időrendi sorrendben. Azaz első a gyermektartásdíj (ez minden esetben, tehát ha már tiltják a jövedelmünket, de közben az exünk tartásdíj miatt végrehajtást indít ellenünk, akkor az bizony beelőzi a már folyamatban lévő letiltást. Hallottunk már olyat, hogy állítólag ezzel egyesek visszaéltek és így „pöckölték ki” a bankot vagy követeléskezelőt a munkabérük letiltásáról. Természetesen ilyesmire senkit nem buzdítunk, viszont a következő írásunkban erről egy minden részletre kiterjedő esettanulmányt fogunk írni). Azután második a sorban a jogszabályon alapuló egyéb tartásdíj, ez után a munkavállalói munkabér és a vele egy tekintet alá eső járandóság , majd az egyéb követelések, mint pl követeléskezelők, bankok követelései.
Ami minket itt most igazán érdekel az a bankok vagy még inkább a követeléskezelők követelései. Tehát ha ezek indítanak végrehajtást, jövedelemletiltást bárki ellen, akkor a követelések egymás közötti sorrendjét aszerint kell megállapítani, hogy az egyes követelésekre vonatkozó letiltások (a levonás alapjául szolgáló okiratok) közül melyik érkezett előbb a munkáltatóhoz.
(A bűncselekményekből, adótartozásból és egyéb követelésekből eredő letiltásokról weboldalunkon nem írunk, kizárólag bankos, illetve követeléskezelőknél fennálló követelésekkel foglalkozunk.)
Levonás a nyugdíjból

Az adós nyugdíjából, korhatár előtti ellátásából, szolgálati járandóságából 33 %-ot lehet levonni, több letiltás esetén a levonás a nyugdíj 50%-áig terjedhet.
A LETILTÁS ALÓL MENTES JÖVEDELMEK FELSOROLÁSÁT ITT TALÁLJA. KLIKK IDE.
Jövedelemletiltás – derült égből villámcsapásként
Mivel a legtöbb embernek az elmúlt 10-20 évben volt lakcímváltozása, ezért bevett módszerré vált a követeléskezelőknél, hogy a régi címre küldik ki a fizetési meghagyást (nehogy a címzett át tudja venni és ellentmondjon véletlenül). Ennek következtében a címzett tudta nélkül emelkedik jogerőre és válik végrehajthatóvá a követelés. Az érintettek már csak arról értesülnek, hogy a végrehajtó jövedelemletiltást kezdeményez és visz mindent, ráadásul gyakran elévült követelések miatt annak ellenére, hogy a Ptk. alapján elévült követelést jogi úton behajtani nem lehet. Huncut… Erről a trükkös gyakorlatról és a megoldásról itt olvashat részletesen.
Követeléskezelők és a fizetési meghagyásos módszer
Ha Önt is váratlanul, hideg zuhanyként érte a jövedelmének letiltása, akkor ennek hátterében minden bizonnyal egy követeléskezelő és a fizetési meghagyásos módszer áll. A fizetési meghagyásos eljárás jogi eljárás, melynek célja, hogy (jogerőre emelkedését követően) a kérelmező végrehajtási (kényszer) eljárást tudjon indítani a kötelezettel szemben. Kibocsájtását közjegyzőnél kell kérelmezni, aki nem vizsgálja a követelés jogalapját, összegszerűségét, vagy elévülését(!) hanem a kérelmező egyoldalú kérelme alapján – a kötelezett meghallgatása és a kérelem érdemi vizsgálata nélkül – bocsájtja ki a kötelezettel (azaz a követelés adósával) szemben. A közjegyző nem is vizsgálhatja, hogy tényleg fennáll-e, vagy jogos-e a követelés. (A fizetési meghagyásról bővebben itt.)
Ha nem figyelünk oda, ilyen egyszerű a jövedelem letiltása
Ha viszont odafigyelünk, ugyanilyen egyszerű a megakadályozása. A fent leírtakból adódóan fizetési meghagyást (pénzkövetelés behajtására) gyakorlatilag bárki, bármikor küldhet bárkinek, ami (ellentmondás hiányában) a 16. napon jogerőre emelkedik és végrehajtható. Akár valótlan, vagy elévült követelésről van szó, amennyiben határidőn belül nem vitatjuk megfelelő módon, akkor olyan mintha elismertük volna és indulhat a végrehajtás.
A jövedelemletiltás legtrükkösebb módja

Ha Önnel szemben váratlanul végrehajtás, jövedelemletiltás indult és nem érti, nem tudja milyen alapon, kinek tartozik, mivel, nem tudja miért tiltják a jövedelmét és azt sem tudja mit tehet ebben a helyzetben, akkor itt most megmutatjuk.
Arról van szó tehát, hogy az Ön tudtán kívül végrehajtást indítottak Önnel szemben egy rég elfeledett, vitás, vagy akár elévült követelés miatt. A kialakult helyzet nem úgy áll, ahogy Ön gondolja, hogy „nem történt semmi, nem küldtek semmilyen papírt, minden előzmény nélkül letiltották a jövedelmem, nyugdíjam”. Ahhoz ugyanis, hogy a jövedelméhez hozzá tudjanak nyúlni, több minden is megtörtént, csupán az Ön tudta nélkül. Az történt tehát, hogy valaki felkeresett egy közjegyzőt, kért Önnel szemben egy fizetési meghagyást kibocsájtani, kifizette ennek díját, a közjegyző kiküldte az illető, vagy követeléskezelő által megadott címre. Kétszer is kézbesítették, majd nem ezt követően visszaküldték a feladónak. Ezért a hivatalos küldemények kézbesítési szabályainak megfelelően beállt a kézbesítési fikció (vélelem), így a fizetési meghagyás jogerőre emelkedett. A közjegyző jogerősítő végzést hozott és értesítette a kérelmezőt (pl. követeléskezelő), hogy a fizetési meghagyás fikcióval jogerőre emelkedett és végrehajtható. A jogosult kérte a végrehajtás elindítását, kifizette a további költségeket és a közjegyző kiállította a végrehajtási lapot, amit megküldött az illetékes végrehajtónak. A végrehajtó megkapta az iratokat és 30 napon belül elindította a végrehajtást, azaz letiltotta a munkabérét, illetve felkutatja az Ön bárhol fellelhető vagyonát.
Ezen kívül az is előfordulhatott akár (ritkább esetekben), hogy az Ön jelenlegi lakcímére postázták a fizetési meghagyást, ám Ön valamilyen okból, remélhetőleg önhibáján kívül nem tudta azt átvenni. Innentől kezdve a folyamat ugyanúgy folytatódik a két kézbesítés után, ahogy fent részleteztük.
Mi a megoldás?
Per? Nem, ez a vonat elment akkor, amikor (önhibánkon kívül bár, de) nem éltünk ellentmondással. Az Fmh jogerőssé vált, ami olyan, mintha jogerős bírósági ítélet született volna. Esetleg elévülés érvényesítése? Nem, mivel a végrehajtás épp most indult el, a követelés a végrehajtási joggal együtt évül el, tehát erre legalább öt évet kellene várni (és akkor sem biztos hogy elévül). Végrehajtási kifogás? Nem! A végrehajtó jogszerűen indította el a végrehajtási eljárást és foglalt le minden vagyonelemet. Írjunk a végrehajtónak, a bíróságnak? Ez is gyakori végzetes hiba, mivel a jogorvoslatra rendelkezésre álló 15 napunk közben letelik és véglegesítettük a tartozást. Akkor mit lehet tenni? Valóban kevesen tudják (jogászokat is beleértve) ráadásul csak rövid idő áll rendelkezésre a megoldás végrehajtására.
Három lehetséges forgatókönyv

1: Szabálytalan kézbesítés
A fizetési meghagyást rossz (régi) címre küldik, így az címzett nem tud reagálni rá, tudta nélkül kézbesítési fikcióval (vélelemmel) emelkedik jogerőre és válik végrehajthatóvá. Jön a jövedelem letiltás
2: Szabályos kézbesítés
A címzett átveszi, de nem tudja van-e tennivalója vele, így a jogorvoslatra nyitva álló idő eltelte után a fizetési meghagyás rendesen jogerőre emelkedik és végrehajthatóvá válik. Ez olyan, mintha a kötelezett elismerte volna a tartozást, így a végrehajtás jogszerűen elindul, jön a jövedelem letiltás. Ez a tudatlanság ára, sajnos megtörtént a legrosszabb, a követelés a továbbiakban vitássá nem tehető.
3: Szabályos kézbesítés, ám menthető okból, önhibáján kívül nem vette át a címzett
A fizetési meghagyást a címzett lakcímkártyán szereplő bejelentett címére kézbesítik szabályosan, ám ő már rég nem tartózkodik azon a címen. Ez is gyakori eset. Itt szintén van megoldás, ha ügyesek vagyunk és tudjuk mint kell tenni, megszüntethető a végrehajtás, jövedelemletiltás.
A tudatlanság ára – a fizetési meghagyás időzített bomba!
A 2. esetben az a probléma, hogy a fizetési meghagyás szabályai úgy lettek megalkotva, hogy amennyiben a kötelezett (adós) nem ismeri el a tartozást, vagy úgy gondolja elévült, illetve bármilyen okból vitatja, ellentmondással kell élnie, mégpedig az átvételtől számított 15 napon belül. Amennyiben ezt a címzett nem teszi meg, úgy a fizetési meghagyás jogerőssé válik, ami olyan, mintha jogerős bírósági ítélet született volna, a közjegyző – a jogosult kérelmére – elrendeli a követelés végrehajtását. Mivel a kézbesítés szabályos volt és a címzett átvette az iratot, viszont nem élt ellentmondással – ezáltal a követelés jogalapját és összegszerűségét elismerte – ezért az a továbbiakban már vitássá nem tehető, akkor is ha évült el a tartozás korábban.
Az 1. és a 3. esetben a fizetési meghagyás kézbesítési vélelemmel emelkedett jogerőre, ezért itt kell keresni a megoldást. A kézbesítés vélelmet kell először is megdönteni.
Kézbesítési fikció (vélelem) megdöntése
A fenti esetekben a fizetési meghagyás kézbesítési fikció (vélelem) alapján emelkedett jogerőre, ezért ha a vélelmet meg tudjuk dönteni, nyert ügyünk van. Igazolni kell, hogy a kérdéses időben a bejelentett lakcím, vagy tartózkodási hely nem egyezett meg a fizetési meghagyás postázási címével, ezért a kézbesítés szabálytalan volt. A kifogásnak a közjegyző akkor ad helyt, ha a címzett a fizetési meghagyást nem vehette át, mivel
– a kézbesítés a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó jogszabályok megsértésével történt meg, vagy más okból nem volt szabályszerű, vagy
– a címzett az iratot más okból, önhibáján kívül nem tudta átvenni.
A kézbesítési kifogással együtt (utólag) ellentmondást is elő kell terjeszteni az eljáró közjegyzőnél.
Amikor az fmh-t a címzett más okból önhibámon kívül nem tudta átvenni
Előfordulhat az is, hogy megfelelő címre küldték a fizetési meghagyást, de egyéb okokból nem volt módunk átvenni a hivatalos iratot, illetve a lakcímkártyán szereplő címre jött, de már rég nem tartózkodunk azon a címen. Ilyenkor is van lehetőség jogorvoslatra. A kifogásban elő kell adni azokat a tényeket, illetve körülményeket, amelyek a címzett részéről a hivatkozott okot valószínűsítik. A vonatkozó jogszabály szerint a fenti okra alapított kifogást a közjegyzőnek méltányosan kell elbírálni.
Ha jól csináltuk

Ha végigcsináljuk lépésről-lépésre a fentieket a közjegyző a kérelemnek helyt ad, a végrehajtási lapot visszavonja és a végrehajtási eljárást hivatalból megszüntetik. Ezt követően már lehet érvényesíteni a követeléssel kapcsolatos eredeti panaszunkat – akár elévülési, akár más kifogásunk van – és véglegesen megszabadulni a rémálomból.
Amennyiben nem biztos benne, hogy önállóan is végig tudja csinálni a fentieket, kérje segítségünket. Tapasztalt munkatársainknak nem okoz gondot a jövedelemletiltás megszüntetésére irányuló fent részletezett eljárás lefolytatása. Töltsön ki egy online kapcsolatfelvételi adatlapot, vagy hívja a 06 30 8494 504-es számot.